Прийоми розслаблення дітей під час нападу паніки та страху. Частина І

Зараз по всій Україні сотні тисяч дітей проводять дитинство у підвалах, вони налякані й стривожені. Діти бояться будь-якого гучного звуку, вони гостро відчувають і переймають емоційний стан дорослих, яким зараз також страшно і тривожно.

Деякі діти, на жаль, бачать поранених чи померлих, катування та вбивства, масову загибель людей. Вони можуть зазнавати тяжких втрат, бачать, як зазнають поранення чи помирають члени їхніх сімей, друзі, сусіди. Діти самі можуть бути поранені. За таких тяжких обставин природними реакціями у дітей є страх, паніка, постійна тривожність.

Ви, як найближчі люди, маєте підтримати дитину та допомогти їй переживати цей травматичний досвід. Публікую деякі поради щодо прийомів розслаблення під час нападу паніки та страху у дітей.

Допоможіть дитині зняти напруження у тілі

Необхідно по черзі напружувати та розслабляти різні групи м'язів. При цьому дихати спокійно, глибоко та рівно.

Попросіть дитину стиснути сильно кулаки. Потримати їх декілька секунд і повільно відпустити. Повторіть теж саме для м'язів передпліччя та біцепсів. Напружте, потримайте і розслабте.

Далі, попрацюйте з м'язами плечей та шиї. Нехай дитина підніме плечі так, щоб вони торкалися вух. Потримає їх в такому положенні, а потім розслабить. Далі необхідно покласти підборіддя на груди. Повернути голову в одну сторону, потім  нахилити вперед, після  чого повернути в іншу сторону. Знову покласти підборіддя на груди. Наостанок підняти голову в  звичне положення. При цьому необхідно рухатись повільно, дихати глибоко та спокійно.

Попрацюйте з м'язами живота. Хай дитина сильно їх напружить, потримає… ще трішки потримає і розслабить (відпустить напруження).

Якщо є можливість, попрацюйте і з м'язами ніг. Необхідно витягнути ноги перед собою. Напружити, потримати і розслабити.

По завершенні скажіть дитині такі слова: “Відчуй, як напруження у твоєму тілі спадає. Залишається лиш приємне тепло. Твої руки, шия, живіт і ноги – розслаблені. Ти – спокійна/ний і в безпеці”.

Нормалізуйте дихання

Як діти, так і дорослі, коли відчувають страх, починають швидко, неглибоко дихати. І може здатися, наче  задихаються. Наша  мета – допомогти відновити якісне дихання. Просимо дитину покласти руку на животик, повільно вдихнути носом і повільно зробити видих ротом. Так нехай повторює декілька разів, поки дихання стане спокійним, глибоким та рівним.

Матеріали підготовлено на основі  навчального видання “Діти та війна: навчання технік зцілення” Інституту психічного здоров'я Українського Католицького Університету та Інститут когнітивно-поведінкової терапії.

https://drive.google.com/file/d/1sziIzLDtHCydDo5PAIBV25jUU4g8Xlmb/view?usp=sharing




 

 ·